⮜ Poprzedni news
Następny news ⮞
Wróć

Dlaczego obchodzimy imieniny?

Są osoby, które uparcie twierdzą, że nie obchodzą imienin, bo tego nie lubią. Czy jednak tego chcemy czy nie, w kalendarzu znajduje się od jednej do nawet kilkunastu dat wskazujących na imieniny. Życzenia złożone w pracy, szkole czy przy innej okazji są bardzo miłe, a prezent od bliskiej osoby wyjątkowy, wyrażający pamięć i uczucia, dlatego większość z nas bardzo lubi obchodzić to święto.

Dlaczego imieniny są tak popularne w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Każdy człowiek lubi dostawać prezenty,
a imieniny są do tego świetną okazją. Poza tym jest to jeden dzień w roku, w którym możemy przekonać się dla kogo jesteśmy ważni. Kto o naszym święcie pamięta. Nasi rodzice są najszczęśliwszymi osobami na świecie, kiedy my przychodzimy na świat. Dostajemy wtedy od nich imię, które mamy do końca życia.  Jest to piękna, polska tradycja, którą warto pielęgnować. Jest to wartość ponadczasowa, która poprawia więzi międzyludzkie, tworzy naszą tożsamość i powoduje wzrost świadomości bycia kimś istotnym.
 
Imieniny w tradycji chrześcijańskiej były dniami poświęconymi kultowi poszczególnych świętych. Stąd też w Polsce obchodzenie imienin jest czymś bardzo istotnym, związanym z naszą religią. Imię wpisane pod konkretną datą w kalendarzu zazwyczaj oznacza datę śmierci danego świętego. Skąd w takim wypadku Jan wpisany kilkanaście razy w kalendarzu? Prostym wyjaśnieniem jest fakt, że było kilkudziesięciu świętych o tym imieniu. Również datowanie śmierci danego człowieka wiele wieków temu nie było tak precyzyjne i przestrzegane, informacja przekazywana z ust do ust zostawała zniekształcona, dlatego daty te mogły zmieniać się, aż ujednolicono je i przyjęto jeden kalendarz z imionami.
Czcimy wtedy nie tylko swoje święto, ale przede wszystkim święto naszego patrona. W krajach zachodnich obchodzi się tylko urodziny. Natomiast często spotykamy się w Polsce z sytuacją kiedy obchodzimy i urodziny i imieniny. Urządzamy wtedy spotkania dla rodziny i najbliższych znajomych i razem z nimi cieszymy się tym szczególnym dniem w roku. Cieszymy się, że bliscy o nas pamiętają i nie żałują pieniędzy, aby podarować nam coś na pamiątkę. Każdy z nas lubi spędzać czas z bliskimi, lubi dostawać prezenty i lubi, kiedy inni o nim pamiętają, dlatego cieszmy się, że mamy taki dzień w roku, wykorzystując go na miłe spotkanie ze znajomymi lub rodziną.
 
Miłe spotkanie będzie jeszcze lepsze, jeżeli obdarujemy solenizanta upominkiem. Zapraszamy do  naszego sklepu, w którym znajdą Państwo prezenty odpowiednie na każdą okazję.
 

Super zestawy upominków na urodziny i imieniny znajdą Państwo w sklepie www.podarujupominek.pl- serdecznie zapraszamy.